Puan Ver:
Açıklama :

Güney ile Güneydoğu Asya'da bulunan ve ağaçlarda yaşayan beş yılan türünün, ağaçların üzerindeki yuvalarından kendilerini fırlatıp, başka bir ağaç dalına kadar uçabildiği video görüntüleriyle ispatlandı.

Ağaçların üzerlerine kurdukları yuvalardan, diğer ağaçlara "uçan" yılanlar, bilim insanlarını hayrete düşürdü.

Bu keşif sayesinde, benzer bir uygulama üzerinde çalışılarak askeri hava araçlarının ve uçakların da teknolojik gelişiminin mümkün olduğu vurgulanıyor.

Yılanlar üzerinde yapılan bu son araştırmaya Amerikan Savunma İleri Araştırma Projeleri Birimi tarafından kaynak sağlandığı öğrenildi.

Yılanların havada bu kadar uzun süre kalmayı nasıl başarabildiklerinin öğrenilmesi, insansız hava araçlarının gelişimine büyük katkı sağlayabilecek.

Virginia Tech Üniversitesi'nden biyolog Jake Socha, yılanları 15 metre yüksekliğindeki bir kulenin tepesindeki ağaç dalından serbest bırakarak "sürünme-uçuşlarını" inceledi.

Video görüntülerinin incelenmesiyle, Chrysopelea paradisi yılanlarının havada vücutlarını düzleştirip, kendilerini hızla bir yandan diğer yana dalgandırarak "uçabildikleri" tespit edildi.

Socha, araştırmasının sonuçlarıyla ilgili "Yılanın kendisi tek ve uzun bir kanat. Bu kanat kendisini sürekli düzenliyor, şekil veriyor ve büküyor." açıklamasını yaparken, yılanların 24 metreye kadar mesafe katedebildiklerini de belirtti.

Socha ve ekibi, henüz tam olarak anlaşılmayan bir tekniği kullanan yılanların, yere doğru kendilerini bırakıp hız kazanmalarının ardından, vücutlarını bükerek tekrar yükselebildiklerini de keşfetmiş: "Bir yılan için inanılmaz bir özellik."

Ekibin araştırdığı tüm yılanların zehirli türler olduğu da belirtiliyor. (Haber7)İzlenme : 12839 | Puan : 3
Süre: 01:53 | Tarih : 24.11.2010
Etiketler : uçan yılan videosu bilgisayar cep telefonu uçak bilet pegasus türk hava yolları
URL      :
Yorumlar

Henüz yorum yazılmamış. Hemen alttaki formu doldur ve yorumunu gönder.

Yorum Yaz
Ad Soyad: *
E-Mail Adresiniz: *
Yorumunuz: *
Güvenlik No: *
Facebook Paylas

Benzer Videolar