Puan Ver:
Açıklama :

Başörtülü öğrenci artık dersten atılamayacak!
YÖK, İstanbul Üniversitesi'ne gönderdiği yazı ile disiplin yönetmeliğine uymayan öğrencilerin dersten çıkarılmasını yasakladı. Yönetmeliğe göre sadece tutanak tutulacak. Talimata uymayan öğretim üyelerine soruşturma açılacak.

AK Parti ve CHP, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına anayasal çözüm ararken Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) erken davrandı. YÖK'ün gönderdiği yazıyla birlikte, öğrenciler anayasa engeli olsa bile artık derslere başörtülü olarak girebilecek.

Siyasi partileri karşı karşıya getiren sorun tıpkı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın önerdiği gibi "uygulamada" çözüldü.

Herşey İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir öğrencinin türbanı nedeniyle dersten çıkarılması ile başladı.

Konu Yüksek Öğretim Kurumu'na intikal etti. YÖK'ten gelen yanıt ise türbanın önünü fiilen açmış oldu.

YÖK, öğrencinin "disiplin yönetmeliğine aykırı" durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

YÖK'ün bu yanıtı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı.

Bundan böyle bir öğrenci derse türbanla girse bile derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması sözkonusu olmayacak.

Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana vermekle yetinecek. Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma açılacak. (NTV)

www.ilahisevenler.com


İzlenme : 12625 | Puan : 4.1
Süre: - | Tarih : 11.02.2011
Etiketler : başörtüsü serbest başörtüsü yasağı türban yasağı
URL      :
Yorumlar
Yazan : selim ekinci |Tarih : 15.10.2010
ne dersiniz normal olanı bu deyilmi

Yazan : osman akbulut |Tarih : 11.10.2010
elhamdunillah

Yazan : çiğdem |Tarih : 05.10.2010
Öncelikle herkese selamlar.Ben de kocaeli üniversitesinde okuyan başörtülü bir öğrenciyim.Başörtüsüne karşı olan insnlara sesleniyorum bu gün okula gittiğimde kabindeki arkadaşlarımın kara kara düşünüp,nolucak ne biticek diye dert yanışlarını,geçen yıl sadece 1 gün süren özgürlükten ötürü korkularını hiç bilşiyor musunuz?bunlar olurken diğer öğrenciler ki bunların hepsinin üzerinde amerikan ,avrupa icadı giysiler olmasına karşın içerde derslerini,eğlencelerini tartışırken özgürlüğe karşı değiliz ama bizim bir çizgimiz var Türkiye İran olmasın derseniz sizin samimiyetinize ben zerre kadar inanmam!Zira İran'da başörtüsünün dayatıyor olaya anlamamız gereken noktadan bakarsak Türkiye çoktan İran olmuş bile.™ 'u müzlüman bir ülkeyiz ve hiç bir gün olsun bu karşı olan insanlar kimliğindeki islam kavramının özünü manasını anlamaya çalışmış mı?Hiç sanmam.Çalışsaydı böyle tartışmalar sözkonusu bile olmazdı.Türkiye değişecek bu durumda diyorsunuz değişsin kozmopolitlik baş açmak,tek tip insan yaratmakla değil çeşitliliğe saygı duymakla olur!Baş örtüsü de hiç bir zaman gelişime mani değildir yeter ki beyinler örtülü olmasın!Ve yine kim ne derse desin,din bir vicdan meselesidir diğerek İslamı örselemeye çalışan,bu güzel dini sığlaştırmaya çalışanlar açıp bir gün bir Kur'an-ı Kerim okusun da islamın bir yaşam biçimi,bir hayat rehberi olduğunu anlamaya çalışsın.O zaman layiklik ve ya başka kılıflara sarılarak kandırıldıklarını,yozlaştırıldıklarını, savaşla fethedilemeyen bu toprakların sinsi oyunlarla ,sen kürtsün,başörtülüsün,dincisin şuycusun buycusun diyere insanlarımızı birbirine düşürenlerin aynı amaca hizmet ettiklerini belki anlarlar!!Bilmeyenler,kandırılanlar lütfen bilmeden bi görüşe takılmasınlar neticede hepimiz aynı vatanın evladıyız araştırın ,anlamaya çalışın.Bu karşıtlıkla kimlerin ekmeyine yağ sürdüğünüzün farkına varın!!!Zira sizin bilmeden destekledikleriniz esasen sizi bile sömüren şeytanın maskarası olmuş kendilerini efendi sanan zavallılardır!!!Bu yazdıklarımı lütfen bir düşünün,kendinize bir pay çıkarın...Hayırlı günlerde kalın inşallah...

Yazan : Mehmet ibili |Tarih : 05.10.2010
Süper Yaşasında Çağdaş bir ülke Baş örtüsünü çekemeyen Öğretim üyelerine ders Olsun Hain insanların inadına Süper bir yaklaşım Olmuş Hayırlı Olmasını diliyorum

Yazan : isaarmağan |Tarih : 05.10.2010
hakan eren sen müslüman mısın nesin bilmiyorum müslüman olmayabilirsin ama müslüman bi ülkede yaşıyorsan müslümanların yaşam tarzlarına karışamazsın Allah sana hidayet versin inşallah kardeşim.

Yazan : mustafa ekinci |Tarih : 05.10.2010
İnsanın başını kapatması bazı kesimlere neden bu kadar batar anlam veremiyorum. nasilki bikiniyle gezen insanı hoş karsılıorsun kapanan kişiyide hoş karsılayacaksın. Başörtüye karşı olanın yedi ceddine karşıyım o kadar...

Yazan : perihan polat |Tarih : 05.10.2010
evet yasak kalkabilir ama ne işe yaradi ki dersten çıkarıldıktan sonra yani durum malesef yine aynı .

Yazan : ugur sagir |Tarih : 05.10.2010
ama yasal işlem de başlatılacak ögrenciyede tutanak tutulacak hakkında cezası ney olak ona baglı iyimi oldu kötümü oldu..?

Yazan : nihat alınhan |Tarih : 05.10.2010
sayın görevliler ben ilk d efa böle bi mesaj yazıyorum umarım dikkate alınır. öncelikle bizlerin hiç mi türbanlı akrabaları yok o zaman bunlar türbanlı diye evlerimizede almayalım iş yerlerimize almayalım hatta bunlarla ilişimizi keselim olurmu böle şeyler bakın ne güzel o başı açık bayan arkadaşların hiç mi türbanlı arkadaşları yok o zaman birbir leri ile hiç muhatap olmasınlar demi ama lütfen özgürlükse bırakın türbanla uraşmayı da uraşılması gereken o kadar cok önemli şeyler var ki onları düşünelim hepside bizim kardeşlerimiz bacılarımız onlarda belki bu ülkeniin başbakaı cumhurbaşkanı olamazmı ki allah her kesin yar ve yardımcısı olsun özellikle türbanlı bayan kardeşlerime hayırlı uğurlu olsun gözünüz aydın yüce adalete teşekkür eder saygılar sunarım bu cevab iyi mi diye de cevab bekliyorum

Yazan : Ebru Kaya |Tarih : 04.10.2010
Hakan Bey, Hollanda da butun universite ve orta ogretim okullarinda basortulu ogrenciler var. Hatta ilkokullarda bile buna konulmus bir yasak yok. Sizce su an ki Hollanda yada herhangi bir avrupa ulkesi baskalasmaya dogru mu gidiyor. Korkmayin, basortulu kizlar sadece gelecekleri icin okumak ve diploma sahibi olmak istiyorlar. Neden Islamiyetten bu kadar korkuyorsunuz anlamiyorum. Din bu kadar korkunc birsey mi? Bu vatan herkesin, birakin acigi da kapalisi da ozgurce yasasin. Insanlarin ozgurluklerine barikatlar kurmak KUL hakki degilde nedir??

Yazan : adnan türkmen |Tarih : 04.10.2010
sayın hakan eren baş örtüsünün her yerde yaygınlaşmasından neden korkuyorsun size ne zararı var bırakın herkes kendi hayatını istediği kıyafetle sürdürsün ki bu ülkede özgürlük var denebilsin herkesin mini etekleveya eteksiz gezmesinden iyidir bence şöyle bir etrafınıza bakınız bu millet nereye gidiyor nasıl diye

Yazan : Çelebi KARTAL |Tarih : 04.10.2010
Üzülmeyiniz,gevşemeyiniz.eğer inanıyorsanız üstün gelecek olan sizlersiniz.ayetinin tecellisinden sadece bir örnek...peki onca zaman yapılan haksızlıkların peşini bırakıp,madur olan yüzlerce bacımızın haklarını aramayacak mıyız?asıl gevşemeyin ayeti bundan sonra da devam etmeli.kuran;daki NAS lar tevil edilip,yumuşatılmamalı.hesaplar sorulmalı.Bu geciken son gelişme tabi ki sevindirici.devamını dilerim.selam ve dua ile..

Yazan : hakan eren |Tarih : 04.10.2010
insanların dini inanışlarına aşırı saygılıyım fakat bizim ülkemizde bazı ince çizgiler var ne yazık ki sonuna kadar başörtülü eğitime karşıyım bu sadece okullarda değil ilerde bütün her yerde yaygınlaşıcak ve bambaşka bir türkiye doğucak

Yazan : filiz demirdağ |Tarih : 04.10.2010
şükürler olsun bence geç kalınmış bir uygulamadır bu.... başı örtülü kardeşleriminde hakkıdır bu ülkede özgürce okumaları..

Yazan : hatice |Tarih : 04.10.2010
başörtüsü serbest olmamış ki sadece dersten atamıyolar..neye yarıyo ki

Yazan : Berra |Tarih : 04.10.2010
İşte bu harika oldu.Teşekkürler.

Yazan : osman ocak |Tarih : 04.10.2010
çok güzel bir haber zaten olması gerekende buydu geç bile kalındı inşallah bundan sonra değiştirilmez hep böyle devam eder hayırlı uğurlu olsun kardeşlerim...

Yazan : kamran |Tarih : 04.10.2010
cox gozel bir cozumdu turkiye kimi dini islam olan bir olkede turban sorunu olmasi meni hemise casdirib ,bu bizde de bele sorunlar arada cixir ama az bunlara cox uzulurem

Yazan : Aynur Eller |Tarih : 04.10.2010
Cok tsk ederim,nasil sevindigimi anlatamam,hepimiz kardesiz,hangi görüs ve fikirde,inanc ta olursak olalim,bir birimize saygiyla yaklasalim.Misafiriz hepimiz bu Dünya'da bir birimizin karsin da olmak'tan'sa el elle olalim kardes ce gecinelim,kötülükleri bir kenara birakip güzel yasayalim huzur icin de.

Yazan : ömer açıkgöz |Tarih : 04.10.2010
ne de başörtülü ögrenciler ders anlamım erkek ve kadın ayrıklık yapmayın rica etdarım

Yorum Yaz
Ad Soyad: *
E-Mail Adresiniz: *
Yorumunuz: *
Güvenlik No: *
Facebook Paylas

Benzer Videolar